Opatrne s presunom nábytku
Možno ide len o metre od miesta, kde ste nábytok uložili na zimu, k vášmu altánku či terase. Aj tento krátky úsek dokáže byť častokrát zradný. Jar je ešte mladá, uplakaná, na tráve sa často drží prízemný mráz. Ak musíte prejsť po trávniku, najprv si overte, či tráva nie je mokrá, čím vzniká väčšie riziko úrazu. Majte na pamäti, že pri presúvaní ťažších kusov by ste mali mať pomocníka. Vopred si dohodnite techniku práce, predídete tak možnému nešťastiu. Na premiestnenie príliš ťažkého nábytku použite vozík. Zvláštnu pozornosť venujte sklenému nábytku.
Umyť, oprášiť, očistiť
Aj keď ste mali nábytok starostlivo prikrytý plachtou, budete sa musieť popasovať s prachom, s drobným znečistením či s hrdzou. Rozložte si nábytok na terase tak, aby ste sa k nemu pohodlne dostali, tak, aby ste mali ľahký prístup ku všetkým zákutiam. Nie je totiž dôležitá iba čelná strana nábytku, ale aj všetky záhyby, spodné časti, konštrukcia.
Začnite zotretím prachu. Použite na to vlhkú handričku, najlepšie z mikrovlákna, aby ste drsnejšou tkaninou nepoškodili povrch. S väčším znečistením si poradí mydlová voda. Dbajte o to, aby ste nábytok príliš nepremočili, predovšetkým ratan a masív. Nábytok nechajte na slnku poriadne vyschnúť. Medzitým sa zamerajte na čalúnenie. Skontrolujte vankúše, výplň podušiek. Navlečte na ne vypraté voňavé obliečky, ktoré ste z nich pred zimou stiahli. Ak ste tak neurobili, poriadne skontrolujte centimeter po centimetri. Ak narazíte na čo i len malý fliačik, šup s obliečkami do práčky. Čo je roztrhané, zašite. Ak poduškám chýbajú šnúrky na pripevnenie ku kreslu, prišite ich. Pokiaľ je čalúnenie po zime v stave, že by ste naň neuložili ani svojho domáceho maznáčika, von s ním. Radšej si zadovážte nové.
Pozrite sa bližšie na skrutky
Skontrolovať treba aj spojovací materiál. Skrutky pritiahnite. Tie, ktoré neplnia svoj účel, vymeňte. Pridajte tesnenie. Neobíďte ani pružiny, krytky na spodnej časti nôh a pod. Aj samotná konštrukcia si zaslúži vašu pozornosť. S hrdzou si ľahko poradíte prostriedkami určenými na odstránenie hrdze. Drevený nábytok naolejujte. Ak je to nevyhnutné, dožičte mu nový náter farby.
Pripravte na sezónu aj svoj altánok či terasu
Nestačí dať do poriadku a vyčistiť iba záhradný nábytok. Predstavte si tú pohromu: pozvete na návštevu svojich priateľov, zavediete ich na terasu, aby ste si spolu užili teplé letné dni. Potom si to všimnete. Špinavá podlaha, hlina, blato, zapadnuté hnijúce lístie, pavučiny, prach a mastné fľaky. Na očistenie altánku a terasy by ste sa mali zamerať ešte pred tým, ako vyberiete záhradný nábytok z garáže. Použite hadicu a miernejším prúdom vody spláchnite podlahu. Na väčšie znečistenia použite kefu a mydlovú vodu. Mydlovou vodou umyte aj zábradlie a nosnú konštrukciu.
Ak plánujete záhradný nábytok umiestniť na voľné priestranstvo v záhrade, aj túto časť „divokej“ prírody pripravte na sezónu. Pokoste trávnik, odstavte burinu, ostrihajte kríky a živé ploty, dajte si záležať na kvetinových záhonoch.
Dožičte si nové kúsky
Možno sa už niekoľko sezón pohrávate s myšlienkou, že by ste najradšej starý záhradný nábytok vymenili za nový. No keďže to nie je malá investícia, práve finančné limity vám bránia v takomto odvážnom kroku. Nič vám však nebráni v tom, aby ste si zadovážili nejaké nové kúsky. Čo poviete na nové záhradné kreslo? Alebo lehátko, na ktorom si dokonale oddýchnete? Určite vás poteší aj závesná sieť či hojdacie kreslo.